Už dlouhou dobu nám k osvÄ›tlenà ulic a ztemnÄ›lých parků sloužà jedno (k tÄ›mto úÄelům) ideálnà svÃtidlo. TÃm je sodÃková výbojka. Potkáme ji na mnoha mÃstech. NejvÃce je zastoupena ve zmÃnÄ›ných ulicÃch a parcÃch, kterým propůjÄuje pÅ™Ãjemné, teplé a uklidňujÃcà žluté svÄ›tlo.
o Poslednà dobou vÃdáme ale tento svÄ›telný zdroj i jako osvÄ›tlovacà prvek různých historických nebo jinak významných budov.
o Vhodné osvÄ›tlenà zvyÅ¡uje jejich bezpeÄnost.
Možnosti využità sodÃkových výbojek je sice trochu omezené, na oblÃbenosti jim to ale nikterak neubÃrá.Pracujà na principu vyzaÅ™ovánà pomocà sodÃkových par s provoznÃm parciálnÃm tlakem 0,1 – 1,5 Pa.
o Za velké výhody sodÃkových a také metalhalogenidových výbojek je považováno pÅ™edevÅ¡Ãm nÄ›kolik jejich specifických vlastnostÃ.
a) Jedná se o nejúÄinnÄ›jÅ¡Ã svÄ›telný zdroj, který dokáže proniknout i hustou mlhou.
b) Dosahuje maximálnÃho mÄ›rného výkonu 200lm/W.
c) Může se pochlubit velmi dlouhou životnostÃ, která se může vyÅ¡plhat až na dvacet tisÃc hodin.
Velice vÃtané je i to, že obsah sodÃkových výbojek nenà pro ÄlovÄ›ka ani životnà prostÅ™edà nikterak nebezpeÄné, jako je to napÅ™Ãklad v pÅ™ÃpadÄ› rtuÅ¥ových výbojek.
Vhodné svÄ›tlo na velká prostranstvÃ
SodÃkové výbojky se využÃvajà hlavnÄ› k osvÄ›tlenà exteriéru. DobÅ™e se uplatňujà u osvÄ›tlenà veÅ™ejných mÃst, kterými jsou kupÅ™Ãkladu vÄ›tÅ¡Ã sportoviÅ¡tÄ›. Za nevýhodu odbornÃci považujà zhorÅ¡ené podánà barev.
o Vysokotlaké sodÃkové výbojky můžeme rozdÄ›lit do dvou skupin, podle konstrukÄnÃho provedenÃ.
1) Válcové– použÃvajà se ve svÃtidlech, u kterých je zapotÅ™ebà pÅ™esnÄ›jÅ¡Ã smÄ›rovánà svÄ›telného toku. OsvÄ›tlenà vozovek, chodnÃků, cyklostezek.
2) Elipsoidnà výbojky– svÄ›tlo je hůře smÄ›rovatelné, a proto se využÃvá pro ploÅ¡né osvÄ›tlenà parků, námÄ›stà apod. Hodà se také pro osvÄ›tlenà vertikálnÃch rovin – napÅ™Ãklad fasády budov.