Dobroty z farmy každý den


V žádném supermarketu nenajdeme tak kvalitní a čerstvou zeleninu nebo ovoce, jako ve farmářské bedýnce. Obsah bedýnky také pro nás může být pokaždé překvapením. Záleží na období a počasí a záleží také na tom, co v době plnění bedýnek zrovna dozraje. Možná se tak dostaneme k druhům zeleniny, které jsme ještě nikdy nekoupili nebo ani neviděli.
sklizeň jablek
Farmářskou bedýnku nám dovezou až domů nebo do zaměstnání. Bedýnka obsahuje nepřeberné množství zeleniny a ovoce přímo ze sadu, pole nebo skleníku. Produkty jsou pěstovány v souladu s přírodou a bez chemie. Je to zkrátka bedýnka plá živin a vitamínů. Základním kritériem pro dodání je čerstvost. Tu sami uvidíme na listové zelenině a bylinkách. U plodové zeleniny je nejdůležitější zralost. Jablka jsou skladovány nějakou dobu ve sklepě a pak teprve jsou rozváženy zákazníkům.
zelenina do salátu
Obsah bedýnekse mění podle ročního období, podle počasí a hlavně podle dozrávání. Představme si, že například v březnu budeme mít v bedýnce kořenovou zeleninu mrkev, petržel a celer, dále cibuli, brambory, červenou řepu, zelí, špenát, bazalku nebo mátu, rukolu nebo polníček, jablka a žampiony nebo hlívu. V červenci by to byl čerstvý salát, kedluben, rajčata, okurky, papriky, květák, brokolice nebo cukety, nové brambory, mrkev, bazalka nebo máta a ovoce třeba jahody, meruňky, třešně, broskve a nektarinky. Bedýnky mají většinou hmotnost pět až patnáct kilogramů.
zapečený lilek
Farmářská zelenina obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, enzymů, vlákniny, tříslovin a antioxidantů. Je vhodná k přímé spotřebě, lisování čerstvých šťáv, výrobě salátů, pomazánek i k tepelnému zpracování.
Ceny nejsou nejnižší na trhu, ale jsou přiměřené kvalitě a čerstvosti produktů. Při odběru bedýnek zároveň šetříme přírodu, protože k nakoupení tolika potravin bychom potřebovali dost sáčků nebo igelitových tašek. Používáním vratných zeleninových nebo papírových bedýnek snižujeme jejich spotřebu.