Nostalgické ohlédnutà za dobou „Edisonovou“
Thomas Alva Edison byl nejen objevitel, ale pÅ™edevÅ¡Ãm zdatný obchodnÃk, který dokázal ve svÄ›tÄ› svůj vynález prosadit. Ten jej dokonce pÅ™ežil o Å™adu desÃtek let a je až s podivem, jak dlouho západnà civilizace dokázala využÃvat technologii zahÅ™Ãvánà wolframové slitiny v podobÄ› svinutého vlákna uvnitÅ™ sklenÄ›né baňky s odÄerpaným vzduchem.
Lidské plémÄ› je také svým způsobem nostalgické a Å™ada milovnÃků technických vynálezů se je snažà uchovat kvůli jejich nezamÄ›nitelné kráse. A tak se vláknové žárovky ocitajà v „retro“ sbÃrkách a poskytujà zajÃmavé porovnánà technologie dvacátého stoletà se souÄasnostÃ.
MÄ›li bychom si vÅ¡ak pÅ™ipomenout, že průchod elektrické energie skrze vlákno vytvářà pÅ™edevÅ¡Ãm mnoho odpadnÃho tepla, které nenà vůbec využÃváno. Na samotnou svÄ›telnou energii se navÃc pÅ™emÄ›nà pouze malý zlomek elektÅ™iny, pouhých 10 – 20 procent. To je velice neekonomické a pro životnà prostÅ™edà to pÅ™edstavuje obrovskou zátěž, tedy pochopitelnÄ› s ohledem na souÄasnou enormnà spotÅ™ebu energie ve svÄ›tÄ› a způsoby jejà výroby.
Ekologie má také svůj význam
Dnes se vÄ›tÅ¡ina elektÅ™iny stále vyrábà „primitivnÃm způsobem“ v tepelných nebo jaderných elektrárnách buÄ spalovánÃm fosilnÃch paliv, anebo rozpadem jader nukleárnÃch izotopů, z Äehož vzniká velké množstvà nebezpeÄného odpadu. Podpora jaderné energie nenà ve skuteÄnosti cestou kupÅ™edu vzhledem k tomu, že neustále odÄerpáváme bohatstvà z hlubin ZemÄ›, pÅ™itom nedokážeme zatÃm vytvoÅ™it dostatek elektÅ™iny pro potÅ™eby celé planety ze sluneÄnÃho zářenÃ, které je produkováno zdarma.
To je také důvodem, proÄ bychom mÄ›li pÅ™ikroÄit na úsporná opatÅ™enà a snažit se i z ekologického hlediska snÞit spotÅ™ebu elektÅ™iny, a v tom nám mohou efektivnÄ› pomoci právÄ› LED diody ve vÅ¡ech různých podobách. Jsou to nejménÄ› nároÄné energetické zdroje.